Akreditace MV AK/PV-731/2013
Komu je program určen:
Vedoucím úředníkům krajů, magistrátních měst, obcí s rozšířenou působností a ostatních obcí.
Co získáte pro praxi:
Po skončení kurzu budou účastníci znát efektivní výběr, hodnocení a motivace zaměstnanců“ je zvýšení kvality a efektivity výkonu veřejné správy.
Obsah programu:
Plánování lidských zdrojů a analýza pracovních míst
- cíle plánování, podmínky efektivního plánování, zdroje informací, oblasti plánování, metody plánování lidských zdrojů
- analýza práce, popis (charakteristika) pracovního místa, kompetenční modely, katalog prací
- kultura organizace, typologie organizačních kultur, současné trendy
Vyhledávání a získávání pracovníků
- zdroje síly náboru a výběru, síly vyhledávání a získávání, zdroje a metody vyhledávání a získávání pracovníků
- výběrové řízení jako kamufláž
Výběrové řízení a metody výběru
- dokumentace – harmonogram, průvodní korespondence, protokol
- metody výběru – osobní dotazníky a testy, Assessment Centre a Development Centre, rozhovor, reference, pracovní vzorky, modelové situace, případové studie
Výběrový rozhovor a rozhodnutí
- příprava a struktura výběrového rozhovoru, typy otázek
- vedení rozhovoru, neverbální komunikace, nejčastější chyby při vedení rozhovoru
- rozhodování o nejvhodnějším uchazeči, nejčastější chyby při hodnocení uchazeče
- výběrové řízení nekončí rozhodnutím, kontakt s vybraným uchazečem
- přijímání a rozmísťování zaměstnanců, adaptace zaměstnanců
Hodnocení zaměstnanců
- účel hodnocení, cíle a smysl hodnocení, kontext hodnocení
- oblasti hodnocení
Kompetence a kompetenční modely
- kompetence jako způsobilost, kompetenční modely
Systém pravidelného hodnocení zaměstnanců
- druhy hodnocení zaměstnanců, koncepce systému hodnocení
- kompetence (kritéria) hodnocení, hodnotící škály, metody hodnocení, manuály, administrace
- sebehodnocení
- zpětná vazba
Hodnotící rozhovor a výstupy z hodnocení
- příprava hodnoceného, příprava hodnotitele
- zásady a vedení úspěšného hodnotícího rozhovoru
- paradox hodnocení, konsensus – nikoli kompromis
- nejčastější chyby při hodnocení
- výstupy z hodnocení zaměstnanců
Motivace a stimulace
- co je to motivace a stimulace
- pohnutky, motivy, stimuly, potřeby, frustrace
- Poznání motivačních příčin
- Maslowova teorie hierarchie potřeb, Herzbergova teorie dvou faktorů, Alderferova teorie tří faktorů, McClellandova teorie: výkon-afiliace-moc
- Průběh motivačního procesu
- Vroomova teorie exspektance, Skinerova teorie zesílených vjemů, Adamsova teorie spravedlivé odměny
- Motivační program
- význam motivačního programu
- sedm kroků při tvorbě motivačního programu
- Demotivace
- entuziasmus, pozitivní realismus, dynamizující negace, destruktivní negace, rezistence, rezignace
- nástroje pro práci s demotivovaným pracovním týmem
Rozsah:
2 dny, 16 výukových hodin