Jazyky:Poselství z pod Olympu

Řecko, jméno země dnes tak často skloňované v souvislosti s kolapsem jeho ekonomiky a ohrožení Evropské unie. Spekuluje se o příčinách a dopadech na nás všechny.
Sedíte-li však na pláži a popíjíte pivo, žádnou krizi nevidíte a z vrcholu Olympu se vám zase všechny tyto problémy zdají malicherné… Uvědomíte si, že v životě, podnikání i ekonomice je to pořád o tom stejném. O schopnosti udržet rovnováhu. Rovnováhu mezi tím co dáváme a tím co dostáváme. Nemůžeme trvale a bez následků brát více, než sami dáváme, byť by nás kdokoli přesvědčoval, že je to tak dobře a že na to máme nárok. Stejné je to ve vztazích, v hospodaření firmy i státu. Ekonomové hovoří o souladu výsledovky a rozvahy. Zkrátka platí rovnováha Má dáti – dal!
Je tedy naším základním úkolem být si vědomi naší osobní bilance. Pokud rovnováhu porušíme ve zdraví, přijde nemoc, pokud v ekonomice, přijde krize. Symptomy samozřejmě předcházejí…
Moudří lidé všech národů to vědí a ví to i většina Řeků. Zdá se, že jen po létech blahobytu a ujišťování politiků, že je vše v pořádku trochu ztratili ostražitost. Nebo možná zapomněli, že po blahobytu obvykle přichází apatie a lhostejnost. Nevím?!
Na své dovolené v Řecku jsem se jen přesvědčil, že většina Řeků je pracovitých a poctivých. Jejich služby byly nadstandardní a úroveň ubytování i stolování vysoká. Je to národ na vysoké kulturní úrovni. Podle mého je připraven si své členství v Evropské unii zasloužit a vzniklé dluhy splatit.
Vždyť má čím. Jejich nádherné pláže, hory a příroda, bohatá historie i kulinářské umění jsou měnou cennější než EURO!
Držím jim v tom palce a jsem připraven pomoci!

Zdeněk Michálek

 


Diskuze

Komentáře nejsou povoleny.

 
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Zaujal Vás tento článek? Prosím, dejte o něm vědět :)